MÖBLER / Möbler, övrigt / Pigtittare 5933345
*
nr 593 3345
Pigtittare
Sent 1800-tal, höjd: 60
Utrop:
100 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 augusti 2009
kl 18:08:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/8 21:14:41
1
250 kr
9/8 11:49:33
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
6153 Arbetsbänk/sid..
Furu. Bredd: 118 cm, djup: 21 cm, höjd: 77 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:20
-
6011 Biblioteksstege
England. Höjd: 114 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:36
-
5134 Brasskärm
1800-tal, broderad, träram, 146x86 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:29
-
6159 Gavlar
till trädgårdsoffa, Järn. Höjd: 61 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:18
-
6292 Nattygsbord
Funkis, med intarsia, översta skiva med glas, mörk..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43
-
5311 Vikskärm
2 delar, med kinesiskt broderi. Längd: 2x74 cm. Hö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
*
Pigtittare
nr 593 3345
Pigtittare
Sent 1800-tal, höjd: 60
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 augusti 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/8 21:14:41 | 1 | 250 kr |
9/8 11:49:33 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
6153 Arbetsbänk/sid..
Furu. Bredd: 118 cm, djup: 21 cm, höjd: 77 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:20 -
6011 Biblioteksstege
England. Höjd: 114 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:36 -
5134 Brasskärm
1800-tal, broderad, träram, 146x86 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:29
-
6159 Gavlar
till trädgårdsoffa, Järn. Höjd: 61 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:18 -
6292 Nattygsbord
Funkis, med intarsia, översta skiva med glas, mörk..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43 -
5311 Vikskärm
2 delar, med kinesiskt broderi. Längd: 2x74 cm. Hö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29